Opět limity

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům, Pro členy klubu dne 30.05.2006 v 18.52   2,300 čtenářů 

ivana 02Dnes jsme v Turnově dopoledne běželi test na dráze : 5000 a 3000 metrů. V chladném, větrném a deštivém počasí si další naši běžci zajistili nezbytnou povinnost – limity na dráze. Ivana Prchalová zaběhla požadovaný juniorský limit 11:33 a Jirka Mališ dorostenecký limit 16:56. Přiřadili se tak k Terce Petrželové, která už měla splněno (11:26).

Odpoledne pak běžel test na stejných vzdálenostech zbytek tréninkové skupiny. Solidně zaběhl zejména mladší dorostenec Honza Exner na 3000 metrů – 10:21.

Test sloužil nejen ke srovnání na atletické dráze, ale také k určení zátěžových temp pro další období, jehož vrcholem bude Mistrovství České republiky na krátké trati a v případě nominací i na JMS nebo MED.

Úspěšné štafety na Opočně

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům dne 29.05.2006 v 14.02   2,316 čtenářů 

vcostafPo loňském zlatu mužů jsme letos dorazili do Opočna opět v silných sestavách. Štafeta mužů ve stejném složení jako v loňském roce (Perůtka – Černý – Kolín) a štafeta žen (Hrobařová – Kynčlová – Malá). Letos byly v souboji o medaili úspěšnější ženy, když na posledním úseku výborně běžící Věra Malá stáhla náskok vedoucí pardubické štafety na 2–3 metry v cíli a byla z toho stříbrná medaile.

Muži bojovali v obhajově statečně, ale nakonec se museli sklonit před svými přemožiteli vítěznou štafetou Jičína a stříbrnou z Nové Paky. Naši muži obsadili 4. místo.

Výborně běželi také žáci (Vik – Janata – Charvát) , kteří mohli zvítězit, ale Jirkova chyba na postupu je nakonec odsunula na 2.místo. Na stejném místě skončili i dorostenci v sestavě Špicar – Exner – Havlíček. Na stupně vítězů se dostala také štafeta mladších veteránů ve složení Malý – Havlíček – T.Votoček.

Závody se běžely na mapě 1:5000, v okolí zámku Opočno. Pro diváky velmi atraktivní, orientačně místy, zejména ve skalních pasážích dostatečně náročné. Škoda jen, že pořadatelé nezvládli štafety po organizační stránce – podivně odsunutý start, trochu zmatků, absence informací i rozhlasu a nakonec i problémy s vyhlášením výsledků. Škoda, jinak by to byly opravdu pěkné a atraktivní štafety.

Výsledky by se měly objevit na stránkách pořadatele.

Fotografie z oblastního mistrovství a veteraniády Vč oblasti ve sprintu a štafet jsou zde: M VČO – DOB

Dvě zlaté z MVČO ve sprintu

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům dne 29.05.2006 v 13.41   2,738 čtenářů 

exikHonza Exner (H16C) a Terka Petrželová (D18C) zvítězili v sobotu v mistrovském závodu Východočeské oblasti ve sprintu, který pořádala Dobruška a potvrdili tak dobrou formu, kterou už ukázali na žebříčku A v Teplicích nad Bečvou.

Závod se běžel v prostoru bývalé cihelny v Pulicích. Prostor závodu, který se skládal z členitého terénu, zbylého po těžbě hlíny, zatopené části těchto prostor, ruin budov cihlářské výroby plných drátů a rozných propadlišť a průchodů a také oblastí, porostlých kopřivami a jinými vegetačními nálety a neposlední řadě i nějaké té skládky.

Závod se běžel na mapě, jejíž největší slabinou bylo to, že nebyla v mapníku. Jinak závod to byl poměrně zajímavý a možná i jednou za čas akceptovatelný. Škoda jen absence jakéhokoliv zázemí na shromaždišti, což už nebývá na závodech VČO zvykem.

Dobře si vedli kromě Honzy a Terky ještě další, kteří skončili na stupních vítězů : 2. Věra Malá v kategorii D21C , 2.Jakub Janata (H14C) , stejně jako 2.Evžen Malý (H45C).

Výsledky celého závodu jsou zde a přehled výsledků jilemnických závodníků je tady.

Fotografie z oblastního mistrovství a veteraniády Vč oblasti ve sprintu a štafet jsou zde: M VČO – DOB

Na Žuláku hezký závod

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům dne 29.05.2006 v 13.22   2,178 čtenářů 

pskolVe čtvrtek postoupilo družstvo Gymnázia Jilemnice do celostátního finále Přeboru škol v Hradci Králové. Závod se běžel na mapě Žulák v měřítku 1:5000 v Liberci.

Kluci obsadili v kategorii HS první tři místa (Mališ – Perůtka – Exner), v kategorii DS skončily Ivana Prchalová a Lenka Mechlová na 2. a 3. místě za vítěznou Svobodovou z Jablonce.

Ve finále v Hradci Králové (7.6.) poběží družstvo ve složení tří nejlepších závodníků a závodnic z krajského finále (bodují vždy dva nejlepší)  – Prchalová, Mechlová, Králová, Mališ, Perůtka a Exner a pokusí se tak navázat na loňské medailové umístění v Luhačovicích.

5.kolo VČO - Suté břehy (ALB)

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům dne 24.05.2006 v 21.41   2,404 čtenářů 

14 01V sobotu proběhlo také 5.kolo Východočeského poháru. O závodech píše více Béďa :

Cituji : "5. kolo Východočeského poháru mělo centrum v táboře Suté břehy u Albrechtic. Stejné jméno měla mapa v měřítku 1:15000. Mapa z loňského roku doznala díky práci lesáků mírných změn, ale celkem byla stále dost kvalitní, její čitelnost však byla desítkami zhýčkanými o-běžci v cíli dost kritizována. Závodníky čekal terén jen s malým převýšením, ale porostově velmi a velmi různorodý.

Staviteli tratí se podařilo připravit pěkné tratě pro dospělé a veterány, trochu se nepovedly tratě pro dvanáctky, kde stavitel tratí dost přecenil síly našich nadějí. Jinak po organizační i technické stránce odvedli pořadatelé z nejmenšího Vč. klubu ZŠ Albrechtice velmi dobrou práci, za pěkného jarního počasí to byl pro většinu příjemně strávený den s OB. </texy> (pokračování příspěvku…)

Krajské kolo Přeboru škol 2006

Autor : Martin Král v rubrice : Pro členy klubu, Všeobecné informace dne 24.05.2006 v 21.22   2,260 čtenářů 

osvliVe čtvrtek se uskuteční v Liberci krajské kolo Přeboru škol Libereckého kraje v orientačním běhu. Po loňské účasti na finalovém závodě v Luhačovicích se zúčastní družstvo Gymnázia Jilemnice krajské kvalifikace pro letošní finále v Hradci Králové.

Do kvalifikace bylo vybráno družstvo ve složení : Vendula Viková, Dominika Kellnerová, Tereza Králová, Lenka Mechlová, Ivana Prchalová, Tomáš Klouček, Jan Exner, Marek Tůma, Luboš Jiřišta, Jan Perůtka a Jiří Mališ.

Celostátní finále Přeboru škol se běží 7.června 2006 v Hradci Králové. Věřímě, že nebudeme chybět ani v letošním roce.

Jsou atletické limity správnou cestou pro OB ?

Autor : Martin Král v rubrice : Tréninkové informace, Všeobecné informace dne 24.05.2006 v 7.02   2,792 čtenářů 

collapseNa úvod trochu teorie : „Koncentrace laktátu ve svalech vede k jejich odpovídající koncentraci v krvi . Koncentrace laktátu je měřitelná (v mmol/l) a označuje se jako hodnota laktátu, nebo koncentrace laktátu.

Podíly aerobní a anaerobní tvorby energie závisí na tělesné zátěži a doplňují se. Při klidovém stavu se tvoří energie oběma způsoby.

Protože však tvorba energie probíhá hlavně buněčným dýcháním, laktát tvořený anaerobně se odbourává aerobně. Přesto se pohybuje klidová hodnota laktátu v krvi mezi 1–1,8 mmol/l. Až do hodnot laktátu 2 mmol/l jde o aerobní látkovou výměnu .

Pokud je nutná vyšší svalová práce, přecházejí svalové buňky na anaerobní glykolýzu.Nyní se tvoří více laktátu, než může být odbouráno, v důsledku toho roste koncentrace laktátu v krvi.Tato fáze se označuje jako aerobně-anaerobní přechod nebo aerobní práh (aerobic lactate threshold) a dochází k následnému stavu: pokud zvýšíme zátěž určité svalové skupiny a následně ji konstantně udržujeme, dochází nejdříve ke zvýšení koncentrace laktátu v krvi a následnému ustálení hladiny. Tvorba a odbourávání laktátu jsou nyní v rovnováze ,mluvíme o tzv.setrvalém stavu (steady state). Tento stav nastává i při dalším narůstajícím stupňovitém zatížení. </texy> (pokračování příspěvku…)

Sprintérské a štafetové mistrovství VČO

Autor : Martin Král v rubrice : Pro členy klubu dne 23.05.2006 v 7.51   2,291 čtenářů 

007O víkendu se koná za pořadatelství KOB Dobruška oblastní mistrovství ve sprintu a ve štafetách.

Sprint se běží v areálu bývalé cihelny s přilehlým hliništěm, většinou plochý otevřený terén, četné terénní tvary, místy hůře průběžný. Mapku prostoru si můžete prohlédnout tady, bližší informace o závodu jsou zde.

Štafety proběhnou v zámeckém parku, opukových skálách v údolí Zlatého potoka a historické části města Opočna. Mapa prostoru závodu je k dispozici zde.

Z loňského roku obhajujeme několik medailí – zlatou v kategorii mužů, stříbrné v dorostenkách, dorostencích a veteránech, bronzovou v žácích. Ostatně loňskou atmosféru štafet si můžete připomenout ve fotogalerii. </texy> (pokračování příspěvku…)

Další stránka »

Nejčtenější články

 • Informace o klubu - 13,677 čtenářů
 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 13,113 čtenářů
 • Kufrování s Krakonošem - 12,851 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 12,443 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 12,340 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 11,596 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 10,500 čtenářů
 • klubová ZOO - 10,243 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 9,453 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 9,446 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00