Mapařský workshop

Autor : ales v rubrice : Všeobecné informace dne 14.02.2018 v 9.05   363 čtenářů 

     Proces výroby map pro orientační běh prošel i díky moderním technologiím širokým vývojem. V současnosti je základním předpokladem k efektivní a přesné tvorbě mapy správný mapový podklad,  díky kterému můžete nejen zredukovat možnost nepřesnosti, ale i ušetřit mnoho hodin práce v lese při samotném mapování. A právě na téma příprava mapových podkladů uspořádal Český svaz orientačních sportů intenzivní víkendový workshop v podhůří Západních Beskyd ve valašských Velkých Karlovicích, na kterém přednášeli přední čeští kartografové. 

V pátek 9. února jsme z Jilemnice vyrazili na zkušenou vlakem již v ranních hodinách. Když jsme v podvečer po dlouhém cestovatelském dni zahlédli první lampión zavěšený za čelním sklem automobilu, věděli jsme, že jsme na správném místě. Po krátkém rozkoukání a úvodním slovu našich účitelů jsme si postupně začali prohlubovat své znalosti v mnoha tématech potřebných pro kartografii.

Typy mapových podkladů, jejich charakteristika a možnosti kombinace. Souřadnicové systémy. Stanovení magnetického severu. Práce s georeferenco­vanými mapovými podklady. Zpracování vrstevnic, stínování, sklonitosti svahů a výšky vegetace z produktů DMR 5G, DMR 1G, zpracování klasifikovaných *.las souborů. Vyhodnocování ortofota nebo techniky exportu a importu dat. S tím vším již umíme zacházet. Získali jsme také znalosti o tisku mapových podkladů a o mobilním mapování s GPS. Aktuálně kluby řeší převedení svých map do nového mapového klíče ISOM 2017. I tuto problematiku jsme probrali a dokážeme s ní pracovat. Měli jsme možnost sledovat snímkování terénu pomocí dronu a následné zpracování a vyhodnocení získaných dat.

Na semináři bylo úžasné to, že jsme si všechna témata prošli prakticky a získali tak dostatečnou zkušenost pro samotnou práci, mezi kterou patří orientování se v programech OCAD, OO Maper, QGIS nebo také OL Laser. Zjednodušeně řečeno teď dokážeme vytvořit vše důležité od tvorby nového projektu až k tomu nejlepšímu, co si můžeme připravit před samotným terénním mapováním.

Teď už musíme pokračovat sami. Čeká nás totiž spousta mapařské práce tady v Jilemnici.

Děkujeme všem organizátorům a přednášejícím. Odvedli heroický výkon, kdy nás v jednom víkendu doslova nasytili informacemi. Bylo to velmi inspirující a poučné.

Teď již proškolené trio Matěje, Vojtiče a Vítka

Anita Kolinova

Poslední články

Odjezd na 12. kolo VČO
OK JIL má Mistryni ČR
Jilemnický PLŽ na Hraběnce 18.9.
Přebor klubu 2018
Podkrkonošská liga žactva 11.9.
Zážitkové soustředění Slovensko 2018
Odjezd na závody do Nového Boru 8.9.-9.9.
Tréninky žactva - podzim
Oddílové sukně a trička
POUŤ KOLEM PEŘIMOVA

Nejčtenější články

 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 10,901 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 9,461 čtenářů
 • Informace o klubu - 9,154 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 8,975 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 8,723 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 8,041 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 7,855 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 7,850 čtenářů
 • klubová ZOO - 7,782 čtenářů
 • Na atletice v Jihlavě a v Jablonci - 7,457 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00