Mapařský workshop

Autor : ales v rubrice : Všeobecné informace dne 14.02.2018 v 9.05   905 čtenářů 

     Proces výroby map pro orientační běh prošel i díky moderním technologiím širokým vývojem. V současnosti je základním předpokladem k efektivní a přesné tvorbě mapy správný mapový podklad,  díky kterému můžete nejen zredukovat možnost nepřesnosti, ale i ušetřit mnoho hodin práce v lese při samotném mapování. A právě na téma příprava mapových podkladů uspořádal Český svaz orientačních sportů intenzivní víkendový workshop v podhůří Západních Beskyd ve valašských Velkých Karlovicích, na kterém přednášeli přední čeští kartografové. 

V pátek 9. února jsme z Jilemnice vyrazili na zkušenou vlakem již v ranních hodinách. Když jsme v podvečer po dlouhém cestovatelském dni zahlédli první lampión zavěšený za čelním sklem automobilu, věděli jsme, že jsme na správném místě. Po krátkém rozkoukání a úvodním slovu našich účitelů jsme si postupně začali prohlubovat své znalosti v mnoha tématech potřebných pro kartografii.

Typy mapových podkladů, jejich charakteristika a možnosti kombinace. Souřadnicové systémy. Stanovení magnetického severu. Práce s georeferenco­vanými mapovými podklady. Zpracování vrstevnic, stínování, sklonitosti svahů a výšky vegetace z produktů DMR 5G, DMR 1G, zpracování klasifikovaných *.las souborů. Vyhodnocování ortofota nebo techniky exportu a importu dat. S tím vším již umíme zacházet. Získali jsme také znalosti o tisku mapových podkladů a o mobilním mapování s GPS. Aktuálně kluby řeší převedení svých map do nového mapového klíče ISOM 2017. I tuto problematiku jsme probrali a dokážeme s ní pracovat. Měli jsme možnost sledovat snímkování terénu pomocí dronu a následné zpracování a vyhodnocení získaných dat.

Na semináři bylo úžasné to, že jsme si všechna témata prošli prakticky a získali tak dostatečnou zkušenost pro samotnou práci, mezi kterou patří orientování se v programech OCAD, OO Maper, QGIS nebo také OL Laser. Zjednodušeně řečeno teď dokážeme vytvořit vše důležité od tvorby nového projektu až k tomu nejlepšímu, co si můžeme připravit před samotným terénním mapováním.

Teď už musíme pokračovat sami. Čeká nás totiž spousta mapařské práce tady v Jilemnici.

Děkujeme všem organizátorům a přednášejícím. Odvedli heroický výkon, kdy nás v jednom víkendu doslova nasytili informacemi. Bylo to velmi inspirující a poučné.

Teď již proškolené trio Matěje, Vojtiče a Vítka

Anita Kolinova

Poslední články

Czech O-Tour 2023 - zvýhodněná adventní cena startovného
Oddílový přebor - informace
Odjezd na VČO
Oddílový přebor
Úterní trénink žactva
Odjezd na VČO
Úterní trénink žactva
Odjezd na VČO
Úterní trénink žactva
Odjezd na VČO

Nejčtenější články

 • Informace o klubu - 13,156 čtenářů
 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 12,736 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 12,105 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 11,646 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 11,233 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 10,177 čtenářů
 • klubová ZOO - 9,884 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 9,213 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 9,184 čtenářů
 • Kufrování s Krakonošem - 8,992 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00