Úspěch reprezentačního výběru východočeské oblasti

Autor : ales v rubrice : Všeobecné informace dne 20.12.2018 v 9.09   947 čtenářů 

Výbor východočeské oblasti, jakožto oblast s nejúspěšnějšími závodníky, dostal za úkol vypravit dvojici z oblasti na mezinárodní závody v orientačním běhu. Náhodným losem z hlavní kategorie DH21 byl vybrán náš svěřenec Aleš Malý. Tato výprava byla do dnešního dne tajena, aby ostatní státy nevěděly, koho nasadila Česká republika. Náš závodník využil celé sezóny pro trénink, aby svoji možnost zúročil. Druhou vybranou závodnicí byla vrchlabská reprezentantka Lucie Jebavá.

Výprava dorazila na Nový Zéland s tří měsíčním předstihem pro řádnou aklimatizaci. Za tuto dobu proběhlo několik náročných tréninků, trenérka měla mimo jiné za úkol naučit naše buzoly ukazovat zélandský sever, což se nepodařilo. Museli jsme zde pořídit nové a zavzpomínat tak na naše orientační začátky, palcovka sem totiž ještě nedorazila, je to přeci jenom kus cesty. K regeneraci patřilo i několik expedičních výletů.

A dále už k samotnému závodu očima reprezentanta.

Terén byl pro všechny zúčastněné nevšední a obtížný. Prostor závodu byl 12km východně od města Te Aroha. Čím tedy byl prostor nevšední? Nebylo to ani svou polohou, jakožto kopcovitým profilem, ekvidistance (neboli výškový rozdíl mezi vrstevnicemi) byla na naše poměry nezvyklých 10 metrů. Polovina závodního prostoru byla na loukách, což by samo o sobě nebylo nikterak zásadní, kdyby to ovšem neznamenalo předem neodhadnutelnou přítomnost stád krav, býků, koz či ovcí. Mohli jsme si tedy předem naplánovat postup, ale ve výsledku to stejně byla loterie. Těžko se také odhadovalo, který plot mezi pastvinami bude jak vysoký, v jakém bude elektrický proud, či který bude z ostnatého drátu. V prostoru závodu bylo nataženo více než 283 km drátů v plotech.

Závod byl ve stylu Rogaining, což je závod s hromadným startem, kde kontroly netvoří ucelenou trať. Jsou rozesety po mapě takovým způsobem, abychom byli nuceni přemýšlet o co nejvhodnějším postupu a za daný časový úsek jich posbírali co nejvíce. Roli hrála i bodová hodnota jednotlivých kontrol.

Na startu jsme si očistili boty, abychom měli k dispozici celý vzorek pro lepší trakci na jemně vlhké hlíně. Nastavili své časovače na dvě hodiny a po výstřelu ze startovací pistole vzaly mapy a vyrazily na to! Přibližně dvě třetiny startovacího pole vyrazily na sever, zbytek na západ. Snažil jsem se držet první skupinky, která nastavila pekelné tempo. Závodníci zvolili podobné postupy na začátku a ze startovního pole se stal had. Po pětiminutovém začátku do mírného kopce se trať na dalších 20 minut změnila v horolezecký výstup. Můj letní trénink pod vedením trenéra Vlastníka se začínal úročit. V kopcích jsem měl více sil než ostatní a probojoval se na druhou pozici. Dostali jsme se na náhorní plošinu, kde místní závodník předvedl, že naběhané kilometry na stadionu k něčemu jsou. Dosáhl tak přede mnou náskok 30 vteřin. Pokusil jsem se je stáhnout riskantním manévrem, kdy jsem se vydal střemhlav do buše, namísto obíhačky. Nebylo to rychlejší… Ztráta narostla na dobré dvě minuty. Rozhodl jsem se pro další postupy vyhýbat se buši. Při prostupnosti místní buše se zde závodník cítí jako princ, který jde osvobodit Šípkovou Růženku. Rozhodující ovšem byla následující kontrola, která byla v údolíčku vedle jezera. Jezero zde zmiňuji, protože bylo srdcem nádherné scenérie, která svedla oči nejednoho závodníka. Nenechal jsem se zlákat a neudělal paralelní chybu jako závodník přede mnou. Dostal jsem se do vedení a snažil se ho udržet bezchybnými postupy.

Na předposlední kontrolu volím obíhačku stáda býků, ačkoli pronásledující závodník za mnou šel přímo. Bylo jasné, že pokud se prodere stádem vcelku, budu mít na posledních pár metrech co dělat. A měl jsem, nicméně jsem těsné vítězství udržel. Stejně tak, se podařilo i Lucce vyzrát nad místními tvrdými podmínkami a tak jsme usedli na vítězný trůn společně.

Rád bych poděkoval všem, kdo mě celý rok podporovali. Vyjmenováním bych zaplnil další stránky, však oni vědí :-)

Pokud se budete chtít podívat, jak jsme se postupně na závod připravovali a jak budeme odpočívat po závodech, podívejte se na stránky.

Poslední články

blíží se termín OB registrace a členských příspěvků
Kufrování s Krakonošem 2022
Výsledky přeboru
Czech O-Tour 2023 - zvýhodněná adventní cena startovného
Oddílový přebor - informace
Odjezd na VČO
Oddílový přebor
Úterní trénink žactva
Odjezd na VČO
Úterní trénink žactva

Nejčtenější články

 • Informace o klubu - 13,203 čtenářů
 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 12,767 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 12,129 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 11,749 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 11,263 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 10,217 čtenářů
 • klubová ZOO - 9,940 čtenářů
 • Kufrování s Krakonošem - 9,588 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 9,242 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 9,217 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00