Objemové soustředění Slovinsko 2019

Autor : dave v rubrice : Všeobecné informace dne 06.08.2019 v 8.55   270 čtenářů 

Objem je fyzikální veličina značící velikost prostoru. V běžeckém světě znamená hromady naběhaných kilometrů v přípravném období před sezónou. Během našeho působení ve Slovinsku šlo o objem spíše časový, výškový nebo gastronomický.


Ve druhé polovině července zavítal výběr OK Jilemnice na pětidenní závody OOCup konané kousek od Bohinjského jezera na planině Soriška. Po příjezdu nám pán v klobouku přidělil, jak jsme později zjistili, velmi mokré místo na stavbu stanů. Sluníčko svítilo, takže si nikdo hrozící povodeň nepřipouštěl. K obědu guláš a hurá na trénink, sžít se s místním lesem. Terény v Julských Alpách kombinují změť vrstevnic à la Skandinávie, důvěrně známé krasové závrty a ostrý vápenec. Dokonalý recept na ztrátu orientace. Naštěstí po tréninku nikdo z našich borců nevypadal nejistě, či ztraceně. Dobrá zpráva.

První etapa, velmi technický middle, nás ale překvapila. Ač délky tratí nevypadaly nijak hrozivě, časy strávené v lese často překračovali jednu hodinu. Nejeden z nás si z lesa přinesl několikaminutové chyby. Z úplného ztracení zachránil několik lidí Vítek, který při závodě fungoval i jako odborný poradce. Po vstřebání dojmů z lesa jsme vyrazili na výlet na Pršivec. Krásná vyhlídka na jezero byla vykoupena horkým a kopcovitým výstupem. Energie ubylo a příští dny už to v lese tolik netáhlo.

Druhá etapa nás provedla podobným terénem, nyní ve stylu klasiky. Kdo včera bojoval s hodinou, dnes překročil stovku. Celkově se výkony již ustálily a objevilo se několik adeptů na bednu. Sil ubylo, večer tak patřil jen krátkému výstupu do kopců na kempem plných ovcí a válečného opevnění.

Třetí den přinesl asi nejzajímavější terén. Rovná planina plná relativně malých závrtů s přechodem do prudkého skalnatého svahu. Extrémně teplé počasí vedlo k zajímavým chybám a silné bouřce. Zbytek dne jsme vyplnili procházkou soutěskami říčky Mostnice a koupačkou v jezeře.

Poslední dvě etapy se nesly ve stejném duchu jako první dvě. Akorát se trochu ochladilo, a nakonec i zapršelo. A pršelo fest. Skrz stan nám začala proudit taková řeka, až bylo zapotřebí vykopat síť odvodňovacích kanálů. Závěrečný sprint už výrazně do výsledků nepromluvil. Z OOCupu si tak díky Anně Karlové odvážíme jednu zlatou a díky ostatním 2 bramborové medaile a několik umístění v top 10. Před odjezdem do Alp jsme ještě stihli uspořádat turnaj v offroad petanque a několik partiček prší.

Výlet na Pršivec: https://mapy.cz/s/3x7z3 Výsledky závodů: http://orienteeringonline.net/Results.aspx?…

Druhá část soustředění se odehrála v srdci Julských Alp v Trentě. Po vztyčení tábora nebylo na co čekat a hned jsme vyrazili na Korita Soči a vodopády Boka. Nešlo o žádné dlouhé túry, ale výkony na závodech si vybrala svou daň a výstup k vodopádu šel opravdu ztuha.

Obavy z počasí nás držely při zemi a královská etapa na Triglav bohužel neproběhla. Nicméně, stihli jsme dva krásné kopce v okolí sedla Vršič. V úterý Malou Mojstrovku (2333 m. n. m.) doplněnou Zapotockým vodopádem a pramenem Soči. Ve středu Prisojnik (2547 m. n. m.). Na oba vrcholy vedou tzv. via ferraty (dle průvodce zajištěné šplhavé stezky), díky čemuž si někteří nejen dali do těla, nýbrž i pořádně procvičili svůj strach z výšek.

Mojstrovka: https://mapy.cz/s/3x7EF Pristojnik: https://mapy.cz/s/3x7RU

Podobná soustředění fungují i jako kuchařská škola. Myslím, že každý z účastníků již dokáže nakrájet cibuli nebo jinou zeleninu na kostičky. To minulý rok ještě rozhodně neplatilo. Na druhou stranu, nám šla i konzumace. Za množství námi snědeného chleba by se nemusela stydět ani armáda. Ale to k tomu patří.

Na závěr musím vyzdvihnout řidičské a organizační schopnosti našich trenérů. Ujet 1950 km obohacené o nespočet úzkých silniček a serpentin, zatímco vzadu se v klidu chrápe, je obdivuhodný výkon. Díky a těšíme se na příště.

Matěj

Fotky zde:

Poslední články

Výsledky běžeckých testů - podzim 2019
Odjezd na VČO v sobotu 19.10.
Zakončení sezóny 2019 dorostu a juniorů v Rokytnici nad Jizerou
Odjezd na 16.kolo VČO
Úterní tréninky 8.10 a 15.10.
Odjezd na MČR štafet a klubů
Odjezd na PLŽ
Odjezd na 15.kolo VČO
Odjezd na PLŽ
Odjezd neděle 22.9.

Nejčtenější články

 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 11,425 čtenářů
 • Informace o klubu - 11,333 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 10,228 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 10,123 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 9,870 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 9,250 čtenářů
 • klubová ZOO - 8,566 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 8,435 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 8,282 čtenářů
 • Na atletice v Jihlavě a v Jablonci - 7,817 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00