Sever 2007

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům dne 26.08.2007 v 8.38   2,493 čtenářů 
s1

Letošní severské soutředění proběhlo na přelomu července a srpna. Celou akci ilustrují zápisky z palubního deníku, které jsou doplněny o fotografie Aleše Malého.

Úterý 24.července V Jilemnici jsme začali nakládat všechna vozidla a postupně se všechna zavazadla dostala buď dovnitř, nebo na střechu na zahrádku. Bylo to náročné, ale postupně jsme mohli okolo půl dvanácté dopoledne vyrazit po různých trasách (někdo přes Semily, někdo přes Harrachov) na první společnou zastávku na hraniční přechodu v Habarticích. Pak už společně v koloně vozidel přes Zhořelec, Cottbus a dále po dálnici až skoro do Stralsundu. Tam jsme minuli odbočku a tak se závěrečné kilometry na trajekt staly tak „akorát“, ale stihli jsme přijet dostatečně včas a bez problémů se v Neu Mukran – Sassnitz nalodit a ve 22.15 vyplout směr Trelleborg – Švédsko.

Středa 25.července Dorazili jsme do Alvesty, na chatu Hanaslov, tradiční baštu tréninkových cest na Sever. po dopoledním odpočinku a „lehké“ běžecké fázi proběhl odpoledne trénink na Hjortsberze, pomalu se zotavující z ničivé vichřice v zimě 2004. Večerní sauna pak doplnila program prvního tréninkového dne.

Čtvrtek 26.července Dopolední mapový test – middle na Hanaslov, v jemných tvarech švédského terénu a odpoledne pak tradiční dvoučlenné štafety.

s2Pátek 27.července Odjezd směr západní pobřeží Švédska. Sice jsme se vraceli pro plynové bomby, které jsme nechali na chatě, ale jinak vcelku jsme program zvládli. Prohlédli jsme si systém zdymadel v Trollhattanu, kde Gota kanál překonává skálu o skoro 100 metrové výšce. K večeru jsme dorazili k městečku Fjallbacka, kde jsme v přírodě přenocovali.

Sobota 28.července V Haldenu jsme bydleli na klubové chatě SKIKLUBB Halden, kde nám s ubytováním pomohla Venduula Klechová, která v Haldenu žije, pracuje a také závodí. Odpolední trénink na mapě Hoias v okolí chaty byl určitě pro řadu běžců velkým zážitkem, stejně jako zmije, které se u chaty slunily. Navštívili jsme také pevnost Fredriksten, která je typickou dominantou Haldenu.

s3Neděle 29.července Mapové tréninky v těžkém , ale krásném terénu. Dopoledne ve dvojicích byl trénink zaměřena na schopnost mapovat ve vysoké rychlosti, odpoledne pak byla opravdová mapová lahůdka.

Pondělí 30.července Prohlédli jsme si Oslo, Frognerův park s Vigelandovými sochami a slavným monolitem „Boj o světlo“, dále pak legendární Holmenkollen se skokanským můstkem, běžeckými tratěmi a biatlonovou střelnicí. Dále jsme pokračovali přes Drammen do Kongsbergu, kde jsme si vyběhli na Jonsknutten, dominantní horu, ze které jsou nádherné výhledy.

s4Úterý 31.července Lysefjord u Lysebotnu. Nejdříve trénink (kolečkové lyže nebo běh v nádherných scenériích severské krajiny) a pak horská tůra na Kjerag. Fantastické výhledy na Lysefjord, doplněné o zážitek skoků volným pádem do fjordu – 35 vteřin volným pádem a doletem na padáku. To bylo k vidění v podání skupinky norských „šílenců“. Ale byl to zážitek. Někdo se pokusil vystoupit na Kjeragbolten, káven zaklíněný mesi skalami nad Lysefjordem. Bylo to dost o odvaze a ne každý ji v sobě našel. Já tedy ne.

Středa 1.srpna Trejekt z Lauvikku do Oanes. Od chaty Preikehytta jsme vyrazili na jeden z největších divů přírody v Evropě – legendární skálu nad Lysefjordem – Preikestolen – Kazatelnu. Fantastické scenérie a také pocity nad fjordem, který se objevoval přímo pod našima nohama. Určitě jeden s nejkrásnějších pohledů na fjord, který je také hodně navštěvován turisty. V dešti jsme se potom přesunuli směrem na východ do Modumu – respektive do Vikersundu.

s5Čtvrtek 2.srpna Trénink na Hovlandsfjell. Nádherná krajina, kterou nelze charakterizovat jinak, než slovy „Indiánské léto“. Tady si barvy v přírodě dělaly svoje neskutečně zajímavé odstíny a tisíce jezírek tak dostaly svou pohádkovou atmosféru. Opravdový zážitek. Po návratu si řada běžců vyzkoušela rychlobruslení na kolečkových bruslích na rychlobruslař­ské dráze.

Pátek 3.srpna Tréninky na připravených mapách – Flannumsmarka a Snarum. Taky jsme se podívali na vodopád u Amotu, kde je také muzeum, které vysvětluje těžbu a zpracování kobaltové rudy.

Sobota 4.srpna Přejezd do Švédska. Závody middle u městečka Hjo  – Hjobygdens OK. K večeru jsme pak navšívili Hjo. K vidění kromě rybářského městečka byly luxusní jachty a také staré automobily – Lincolny, Jaguáry a Cadillaky – jejich majitelé tady měli sraz.

Neděle 5.srpna Závod long Hjobygdens OK. Pak už jen přejezd do Trelleborgu a nočním trajektem do Sassnitz.

Pondělí 6.srpna Návrat do Jilemnice.

Poslední články

Odjezd na VČO
Odjezd na VČO
Odjezd na Jarní skály
Objednání triček, dresů a tílek
Pořádání závodu pro Skitour 9. - 11. 3. v Harrachově
Pozvánka na členskou schůzi
blíží se termín OB registrace a členských příspěvků
Kufrování s Krakonošem 2022
Výsledky přeboru
Czech O-Tour 2023 - zvýhodněná adventní cena startovného

Nejčtenější články

 • Informace o klubu - 13,271 čtenářů
 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 12,804 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 12,143 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 11,828 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 11,290 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 10,257 čtenářů
 • klubová ZOO - 9,974 čtenářů
 • Kufrování s Krakonošem - 9,958 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 9,271 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 9,252 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00