Ladění formy v Podkrkonošší

Autor : Martin Král v rubrice : Tréninkové informace dne 08.05.2008 v 7.36   2,523 čtenářů 
T10

V průběhu prvního květnového prodlouženého víkendu byl na programu tréninkový kemp v Jilemnici s výjezdy do okolních mapových lokalit se zaměřením na nadcházející závodní období.

Zatím ještě nejsme úplně kompletní, ale postupně se snad dočkáme všech závodníků. V průběhu tréninkového kempu se už vrátil Jan Exner z lázní ve Velkých Losinách a Anna Veselá se pomalu zapojuje do tréninku po prodělané mononukleoze, na druhou stranu ale chybí Pavel Procházka (pravděpodobně také mononukleoza) a Andrea Freyová (čeká operaci s kolenem).

Celý blok byl zahájen ve středu 30.dubna. testem na 1500 metrů, kterého se zúčastnili i další členové klubu. Tento test je základem pro porovnání v dalším období.

T1První mapový trénink proběhl 1.května ve Lhotě (u Chvalče) a charakter tréninku nebyl nijak specifikován. V průběhu tréninku se spustil dost silný déšť a tak to byla i zkouška odolnosti a vůle. Klasický trénink s řadou jemných terénních prvků, s kupkami, kameny a skalní stěnou byl zvládnut všemi bez problémů a tak se všichni mohli těšit na odpolední regenerační fázi. Však čekaly ještě další tréninkové dny.

T2Další den – 2.května probíhal trénink v lesích jihovýchodně od Debrného a tady už byl záměr jasný – donutit běžce k detailnímu čtení mapy a především vidět totéž v terénu.

První část tréninku byla v kamenném poli s nutností opravdu přesných postupu a v druhé části pak trénink s absencí lampionu na některých kontrolách tak, aby závodník přesně našel umístění kontroly a nebyl fixován na hledání lampionu, což u někoho může být příčinou častých chyb. Pozitivní bylo také počasí, svítilo slunce a to vydrželo i po následující dny.

T43.května jsme se vrátili do stejného prostoru, ale v mapě byly vynechány některé informace – především cesty.

Snahou bylo docílit pochopení terénu, terénních tvarů a vidět je komplexně. Skutečnost, že informace jsou v mapě omezené pak vede k většímu soustředění na práci s mapou. Aby bylo tohoto cíle dosaženo, neměli závodníci s sebou buzolu. Většina tento trénink zvládla bez problémů a v kombinaci s příjemným lesem vládla celková spokojenost.

T5Další mapový trénink v tomto dni byl situován do příměstkého lesa na okraji Trutnova a probíhal ve dvojicích, které vzájemně soutěžili na okruzích proti sobě. Tady už většina musela běžet ostrým tempem a tak se ověřovala schopnost zvládat orientační techniku ve větší rychlosti.

Mezi jednotlivými okruhy byl pak lehký přeběh, který dostatečně stačil na odpočinek mezi vyšší zátěží.

T6V neděli 4.května nás pak čekaly 2 mapové lahůdky ve skalnatých pasážích ve Skokovech a v jižní části Kosti. Předtím jsme si cestou pro mapy projeli krásné scenérie v okolí Suchých skal a Malé Skály, vyzvedli mapy a přes Turnov dorazili do Skokov.

Skalní pasáže, průchody a jemné tvary postupně osvěžily dříve nabyté zkušenosti z obdobných typů terénu a všichni se už dostávali do slušné mapové pohody. Členitý terén v kombinaci s předchozími absolvovanými trénink také prověřil sílu a vytrvalost jednotlivých běžců více než dokonale.

T7Posledním tréninkem tohoto tréninkového bloku byla vrstevnicovka. Klasický trénink pro pochopení terénu, práce s buzolou a udržení směru, stejně jako pro přesný odhad vzdálenosti.

V tomto typu terénu se jakékoliv podcenění některého prvku orientační techniky projevuje okamžitě chybou a v případě exponovaného terénu i ztrátou vědomí o přesné poloze a následným hledáním sebe sama. To se v případě jednotlivců v některých pasážích tréninku také projevilo. Ale od toho se tyto tréninky dělají, aby i schopnost rychle naléz ztracenou informaci byla v rejstříku zkušeností orientačního běžce.

Poslední články

Odjezd na žebříček B
Tréninky žactvo 11.6.,18.6.,25.6.
Odjezd na sobotní závody 8.6.
Odjezd na trénink 4.6.
Přihlášky na prázdninové závody
Odjezd na žebříček B do Větrného Jeníkova
Odjezd na PLŽ
Sobotní závody 25.5.
PLŽ v úterý 14.5.
Trénink žactvo v úterý 7.5.

Nejčtenější články

 • Třídenní Kokořínsko 2006 - 11,285 čtenářů
 • Informace o klubu - 10,523 čtenářů
 • Fotogalerie 2008 - 9,965 čtenářů
 • Klubové záležitosti - 9,820 čtenářů
 • Trocha teorie nikoho nezabije - 9,668 čtenářů
 • MTBO v Horní Branné - 9,032 čtenářů
 • klubová ZOO - 8,383 čtenářů
 • Mononukleozy, virózy, klíšťata - 8,336 čtenářů
 • Na bednu pouze iniciály J.E. - 8,176 čtenářů
 • Na atletice v Jihlavě a v Jablonci - 7,721 čtenářů
 •  
   • tréninky
    úterý 16:30-18:00