Klasická trať jako výzva

Autor : Martin Král v rubrice : Komentáře k závodům dne 20.09.2007 v 22.17   3,488 čtenářů

Mistrovství České republiky na klasické trati – individuální závod roku v tuzemských soutěžích proběhne o tomto víkendu jižně od Vizovic, v kopcovitém, fyzicky velmi náročném terénu. Obdobně jako před každým mistrovstvím tady máme malou rekapitulaci.

V loňském roce tato trať pro náš klub přinesla historický úspěch v podobě tří medailí – zlato pro Lenku Mechlovou, stříbro pro Aleše Malého a bronz pro Ivanu Prchalovou. Všichni medailisté budou startovat i v letošním roce, pouze Ivana Prchalová už v dresu TJ Turnov. Celkem získal klub OK Jilemnice od svého vzniku 18 medailí na klasické trati, nejvíce Vendula Klechová v letech 1996–1998.

A kdo bude naším největším želízkem v ohni v boji o mistrovské medaile v letošním roce ?

MalyAleš „Ája“ Malý – v loňském roce získal v Přezivojicích stříbrnou medaili a navázal tak na úspěch z roku 2004, kdy vybojoval na Rejvízu na klasice zlato. Letos navázal na jaře na své skvělé výkony a po zásluze získal mistrovský titul v juniorech na krátké trati (middle). Aleš se dokáže výborně připravit na individuální závody a tak patří k našim želízkům i letos, zejména když v loňském roce na Všemině na klasické trati skončil na druhém místě. Spolehlivý závodník, držitel 5 medailí z mistrovství republiky. V roce 2005 byl členem mistrovské štafety na MED v Šumperku. ⇒ 100%

MechlovaLenka „Leník“ Mechlová – v loňském roce získala mistrovský titul na klasické trati, byla stříbrná na krátké trati, získala medaili ve štafetách. Předloni excelovala na krátké trati a získala tak své první velké zlato. Stabilní závodnice s ohromnou osobní vůlí, po težkém zranění na jarní dlouhé trati je zpět. 2.místo ve štafetách z předminulého víkendu (nejlepší na úseku) a 3.místo na poslední celostátní klasice jí vrátilo tam, kam patří. Lenka dokáže prodat svůj výkon na více než 100% a to je její největší deviza. Letos patří opět k adeptkám na medaili. Na mistrovstvích České republiky už získala 5 medailí. Je rovněž výbornou závodnicí v lyžařském orientačním běhu, když v posledních 2 letech získala 2 medaile na juniorském mistrovství světa – bronz v ruském Ivanovu a stříbro v rakouském Salzburgu. Pro příští sezónu chce zlepšit svou běžeckou výkonnost, protože zatím jí atletické limity brání jít dále. Z tohoto důvodu se pro letošní rok vzdala reprezentace LOB. ⇒ 100%

FreyovaAndrea „Andy“ Freyová – velký talent, mistryně České republiky na klasické trati z roku 2005. V loňském roce (od září do ledna) prodělala mononukleozu a postupně se vrací zpět. Velký talent, na svou příležitost zatím stále čeká. Může překvapit, její silná stránka je právě v jejím talentu a také velké nevyzpytatelnosti. Může překvapit a opět se dostat na výsluní. Letos byla dvakrát v medailové sestavě štafety OK Jilemnice ve Českém poháru štafet (Brno a Trutnov). Je členkou reprezentace LOB, kam směřuje její priorita v orientačních sportech. V dresu OK Jilemnici zatím medaili nezískala, úspěchy sbírá na lyžích. ⇒ 75%

exnerJan „Exi“ Exner – závodník s ohromnou osobní vůlí, který na sobě pracuje a postupně si pomalu buduje svoje postavení. V individuálním mistrovském závodě se zatím neprosadil, ale prakticky z ničeho už dokázal získat několik velmi cenných výsledků. Na Mistrovství České republiky na klasické trati může ledaskoho překvapit, ale jeho tréninkové úsilí, osobní motivace i jisté předpoklady jej mohou k úspěchu dovést. Honza je od medaile jen malý krok a ten může konečně udělat v neděli ve Vizovicích. Přejme mu, aby dokázal prodat to, co natrénoval. Medaili na M ČR zatím nemá, ale umístění v první desítce už mu nejsou cizí. ⇒ 75%

DoskarovaTereza „Tereska“ Doškářová – běžecky disponovaná závodnice, plnící tréninkové úkoly, tak trochu bohém na svůj velký úspěch teprve čeká. Dokázala se prosadit především ve štafetách -na jaře v Dánsku na Spring Cupu a především předminulý víkend v Trutnově. Tereza na to má, úspěch je především v její hlavě. A to se může stát právě o mistrovském víkendu ve Vizovicích. Po zranění v Brně, kdy ve sprintovém závodě skončila v nemocnici s tržnou ranou a 12 stehy uprostřed stehna se postupně dostává zpět. Medaili z mistrovství České republiky zatím nemá, ale v jejích silách je. Byla oporou juniorské štafety na pražském Juniorském maratonu, kde družstvo Jilemnice skončilo na 2.místě. ⇒ 50%

Výsledkově by se mohli prosadit i další. V jejich silách je rozhodně velmi solidní výsledek : Jiří Mališ, Jan Perůtka, Martina Kynčlová, Lenka Hrobařová, Zuzana Jiřištová a Martin Černý. Ve veteránech pak Josef Erlebach. Vizovické mistrovství o následujícím víkendu řekne více. Mnoho štěstí a správný směr.

Podrobné informace o závodu jsou na stránkách M ČR na klasické trati.